Jak dopasować strategię SEO do wartości słów kluczowych z długiego ogona oraz jaki jest ich wpływ na pozycjonowanie?

W początkach optymalizacji pod kątem wyszukiwarek trzeba było optymalizować pod kątem pojedynczych słów kluczowych. W dzisiejszych czasach proces ten uległ zmianie, ponieważ ludzie szukają teraz inaczej. Ludzie częściej używają słów kluczowych o długim ogonie niż krótkich słów kluczowych. Jeśli nie jesteś pewien, co to oznacza i jak to wpływa na Twoją strategię SEO, ten artykuł pomoże Ci zrozumieć, dlaczego słowa kluczowe z długiego ogona są ważne i jak je znaleźć. W tym wpisie znajdziesz kilka pomysłów, jak dostosować swoją strategię SEO do wartości słów kluczowych z długiego ogona, aby Twoje treści były częściej znajdowane przez użytkowników i korzystnie wpłyneły na Twoje pozycjonowanie. Zaczynajmy!

Co to są słowa kluczowe z długiego ogona?

Słowo kluczowe z długiego ogona (ang. long tail keyword) to specyficzne hasło, które ma niską częstotliwość wyszukiwania w porównaniu do innych, bardziej ogólnych terminów. Zazwyczaj słowa kluczowe z długiego ogona mają długość 2-3 fraz z 1-2 odpowiednimi modyfikatorami. Na przykład, zamiast używać ogólnego słowa kluczowego "buty do biegania", możesz użyć słowa kluczowego z długim ogonem, takiego jak "najlepsze buty do biegania na zapalenie powięzi podeszwy". Słowa kluczowe z długiego ogona są ważne, ponieważ ilość wyszukiwań dla słów kluczowych z krótkiego ogona jest niższa niż 10 lat temu. Oznacza to, że jest mniejsze zainteresowanie ogólnym tematem, a większe zapotrzebowanie na konkretne, długoogonowe słowa kluczowe. Ponadto, większy procent współczesnych wyszukiwań stanowią słowa kluczowe z długiego ogona. Jeśli więc zoptymalizujesz witrynę pod kątem tych słów, masz większe szanse na znalezienie niż w przypadku kierowania jej na słowa kluczowe o krótkim ogonie.

Dlaczego słowa kluczowe z długiego ogona są ważne?

Jak wspomniano powyżej, słowa kluczowe z długiego ogona są zazwyczaj bardzo ukierunkowane. Oznacza to, że ludzie, którzy szukają tych terminów, zazwyczaj szukają bardzo konkretnych informacji. Ta specyficzność jest ważna z dwóch powodów. Po pierwsze, pokazuje, że osoby te mają wysokie intencje. Dużo myślą o tym, co chcą zrobić lub uzyskać z danego produktu. Osoby te są nie tylko na tyle zaangażowane, że poświęcają czas na poszukiwania, ale są również skłonne poświęcić znaczną ilość czasu na przeglądanie różnych opcji. Ten wysoki poziom zaangażowania jest dobrym wskaźnikiem, że osoby te rzeczywiście dokonają zakupu. Po drugie, specyfika słów kluczowych z długiego ogona oznacza, że te osoby mają większe szanse na znalezienie Twoich treści. Jeśli więc optymalizujesz pod kątem tych terminów, masz większe szanse na bycie znalezionym niż w przypadku kierowania na słowa kluczowe z krótkiego ogona.

3 sposoby na odkrycie słów kluczowych z długiego ogona

  • Badanie słów kluczowych - Możesz zacząć od badania słów kluczowych. Dzięki temu odkryjesz tematy i frazy, które prawdopodobnie będą wyszukiwane przez Twoich odbiorców. Pozwoli Ci to również zorientować się, jak duża jest konkurencja dla tych terminów.

  • Analiza treści - Inną opcją jest analiza treści. Słowa i frazy używane we wpisach na blogu i na stronach są zazwyczaj dobrym wskaźnikiem tego, czego szukają odbiorcy.

  • Badanie klientów - Można również zbadać swoich klientów. Należy przeprowadzić z nimi wywiad na temat ich potrzeb, preferencji i zwyczajów zakupowych. Można również przeprowadzić ankietę, aby dowiedzieć się więcej na temat tego, czego szukają.