Poznaj różne rodzaje butów do biegania i dowiedz się, kiedy należy je nosić

Bieganie to aktywność, która niesie ze sobą wiele korzyści. To świetny sposób na podniesienie tętna, poprawę kondycji układu sercowo-naczyniowego i wzmocnienie mięśni. Bieganie ma też tę dodatkową zaletę, że można je uprawiać w dowolnym miejscu i czasie. Jednak w zależności od rodzaju nawierzchni, po której biegasz, lub dystansu, jaki planujesz przebiec, Twoje buty mogą odgrywać większą rolę, niż Ci się wydaje. Jeśli kiedykolwiek kupowałeś buty do biegania, zapewne wiesz, że wszystkie one mają gdzieś to głupie, małe, zielone logo. Firma, która je wyprodukowała, umieściła je tam, ponieważ wskazuje, jaki typ biegania najlepiej wspiera dany but.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o różnych typach butów do biegania i o tym, kiedy należy je nosić:

Jakie są różne rodzaje butów do biegania?

Istnieją trzy główne typy butów do biegania: neutralne, stabilizujące i kontrolujące ruch.

Buty neutralne mają trochę amortyzacji, ale nie za dużo. Zostały zaprojektowane tak, aby były elastyczne i pozwalały stopom poruszać się naturalnie, jednocześnie zapewniając pewną ochronę. Buty stabilizujące zapewniają lepsze wsparcie i są sztywniejsze niż buty neutralne. Buty do kontroli ruchu zapewniają największe wsparcie i są przeznaczone dla biegaczy z wysokim podbiciem stopy lub potrzebujących dużej stabilności stóp.

Aby określić, jaki typ biegania najlepiej wspiera dany but, stosuje się zielone logo buta do biegania. Wewnątrz logo znajduje się jedna z następujących liter:

- A - dla przeciętnych biegaczy na każdej nawierzchni

- N - dla biegaczy neutralnych

- R - dla biegaczy wymagających dodatkowej stabilności

- T - dla biegaczy wymagających dodatkowej przyczepności

- V - dla bardzo elastycznych biegaczy

Standardowe buty do biegania

To Twoje codzienne buty do biegania. Nie są przeznaczone na żadną konkretną nawierzchnię, więc mogą być używane na każdym terenie. Ich zaletą jest to, że są bardzo uniwersalne i mogą być używane na różnych powierzchniach.

Wadą jest to, że nie są tak specjalistyczne i mogą nie działać tak dobrze jak bardziej specjalistyczne buty. Standardowe buty do biegania są najlepsze, gdy: Biegasz po różnych powierzchniach.