Kajakarstwo - o tym musisz pamiętać

Niezależnie od wskazówek dotyczących kajakarstwa, które podążasz, zawsze pamiętaj, że jesteś na wodzie, która jest bardzo nieprzewidywalnym środowiskiem. Bądź przygotowany na nieoczekiwane i upewnij się, że pozostajesz bezpieczny, gdy cieszysz się tym pięknym sportem! Teraz, gdy wiesz jak zachować bezpieczeństwo podczas pływania kajakiem, co powstrzymuje cię przed wyjściem na wodę? To taki wspaniały sport, a z odpowiednim przygotowaniem i wskazówkami dotyczącymi bezpieczeństwa, może być naprawdę niezapomnianym doświadczeniem. Na co więc czekasz?

Nie zapomnij oddychać

Kajakarstwo może być wymagającym sportem, zwłaszcza jeśli jesteś w nim początkujący. Ale ważne jest również, aby zachować spokój i relaks. Kiedy jesteś na wodzie, stajesz przed innymi wyzwaniami niż na lądzie. Kilka rzeczy może sprawić, że będzie to większe wyzwanie: Środowisko, wysiłek fizyczny i sprzęt.

Staraj się oddychać głęboko i powoli z przepony, i nie spiesz się. Jeśli czujesz, że robisz się spięty, zatrzymaj się i zrób sobie przerwę. Wróć do podstaw i spróbuj ponownie się zrelaksować. Możesz uniknąć kontuzji i wyczerpania będąc świadomym swoich ruchów, relaksując się i będąc przygotowanym na wyzwania stawiane przez wodę.

Zawsze miej plan wyjścia

Jeśli wpadniesz w kłopoty na wodzie, posiadanie planu wyjścia może uratować ci życie. Jeśli twój kajak wypełni się wodą, możesz nie być w stanie go wyprostować. W takim przypadku będziesz potrzebował sposobu, aby się wydostać. Jeśli kajak się przewróci, znajdź najbliższą plamę wody, która jest powyżej kolan, zegnij się w pasie i przełóż nogi przez otwory w dnie kajaka. Wyprostowanie kajaka, gdy jesteś do góry nogami jest prawie niemożliwe, ale o wiele łatwiej jest uciec, gdy jest już po prawej stronie.

Jeśli płyniesz po rzece, która ma wartki nurt, staraj się trzymać z dala od skał i innych przeszkód, jak to tylko możliwe. Jeśli uderzysz w coś i skończysz w wodzie, upewnij się, że masz sposób na wydostanie się. Jeśli płyniesz z grupą kajakarzy, wyznacz miejsce spotkania, gdzie wszyscy powinni się zebrać, jeśli coś pójdzie nie tak. Jeśli jesteś sam, miej plan wyjścia zarówno dla swojego kajaka, jak i dla siebie. Na przykład, jeśli płyniesz kajakiem po rzece, możesz zabrać ze sobą kamizelkę ratunkową, aby w razie potrzeby móc dopłynąć do brzegu.

Uważaj na innych kajakarzy i żeglarzy

Jeśli jesteś w pobliżu innych kajakarzy, trzymaj się z dala od ich ścieżki i mijaj ich po lewej stronie. Jeśli jesteś na rzece i inni wodniacy płyną w twoją stronę, zjedź na brzeg i zostań tam, aż przejdą. Pamiętaj, aby dać im znać, że tam jesteś, zakładając jaskrawe ubranie i/lub mając jaskrawą flagę.

Zanim wyjdziesz na wodę, upewnij się, że prawidłowo zablokowałeś swój wałek wiosła. Jeśli wypadniesz z kajaka i twoje wiosło popłynie z tobą, możesz zranić siebie lub kogoś wzdłuż linii brzegowej, jeśli wał nie jest prawidłowo zablokowany.

Pamiętaj, że mechanizm blokujący na wiosle może nie być bezpieczny. Zawsze należy sprawdzić go przed wyjściem na wodę, a jeśli wydaje się, że nie działa poprawnie, nie wypływaj, dopóki go nie naprawisz.

Uzyskanie spojrzenia na widok jest wszystko dobrze i dobrze, ale nie zapomnij, aby utrzymać oczy na wodzie. Nie chcesz przecież natknąć się na innych kajakarzy, skały czy inne przeszkody.

Jeśli pływasz po rzece, trzymaj się z dala od brzegu, gdzie mogą pływać śmieci lub duże fale mogą rozbijać się o skały. Jeśli płyniesz kajakiem po jeziorze, trzymaj się środka, aby uniknąć skalistych brzegów i silnych prądów.

Wypróbuj różne widoki, zanim wyjdziesz na zewnątrz

Zanim wyruszysz na wodę, wypróbuj wszystkie różne widoki, które możesz uzyskać z kajaka. To pomoże Ci się do nich przyzwyczaić i wiedzieć, co wolisz. Możesz także eksperymentować z różnymi widokami przed wyjściem na wodę, aby zobaczyć, który sposób byłby najlepszy w pewnych sytuacjach.

Pamiętaj, że jesteś odpowiedzialny za swoje bezpieczeństwo. Jeśli coś nie czuje się dobrze, zaufaj swojemu instynktowi i dokonaj zmiany, której potrzebujesz, aby czuć się bardziej pewnie i bezpiecznie.